Doniczki i pojemniki są to naczynia różnej wielkości, różnego przeznaczenia i różnego kształtu, z otworami drenażowymi lub bez, które służą do hodowli roślin. Można wiec dzielić je pod względem:

  • surowca, z którego zostały wykonane
  • wielkości/rozmiaru/pojemności
  • przeznaczenia
  • kształtu
  • koloru

Z czego zrobione są doniczki?

Surowce do wyrobu doniczek to: glina, tworzywa sztuczne, włókno kokosowe, torf, masy celulozowe, drewno, szkło. Do wyrobu pojemników na rośliny stosuje się glinę, tworzywa sztuczne, blachę cynkowana lub lakierowana, drut stalowy, drewno. Najpopularniejsza doniczka jest doniczka gliniana, kora posiada więcej zalet niż doniczka plastikowa dla indywidualnego hodowcy, ale zdecydowanie nie nadaje się przy masowej produkcji i obrotu roślinami.

Zaletami doniczki glinianej są: porowatość – mozliwość odparowywania wody oraz przepływ powietrza, sztywność, stabilność.

Wada dla hodowcy jest w zasadzie jedna: ciężar, ale w przypadku limitowanej przestrzeni dla roślin także okrągły kształt doniczki powoduje zajęcie większej płaszczyzny niż dla takiej samej ilości roślin w doniczkach o przekroju kwadratowym.

Doniczki plastikowe

Doniczki plastikowe przebojem wchodzą także do hodowli amatorskich, ich zaletami są: niższa cena w porównaniu do doniczki glinianej tej samej wielkości, możliwość nadawania różnych kształtów, ich stosowanie jest wymuszane przez producentów i hurtowników/detalistów, dla których koszty transportu roślin i ich składowanie jest niższe niż przy korzystaniu z cięższych doniczek glinianych. Włókno kokosowe, torf oraz masy celulozowe -wszystkie te materiały po sprasowaniu używa się dla wykonania doniczek jednorazowych przy wysiewach oraz ukorzenianiu w rozmnażaniu wegetatywnym w masowej produkcji roślin. Z drewna wykonuje się donice i pojemniki na duże rośliny. W doniczkach szklanych o różnych kształtach hoduje się rośliny wodne.

Wielkość doniczek

Wielkość doniczek jest podana w centymetrach lub calach. Jest to o tyle istotne, że przy masowej produkcji nastąpił proces unifikacji i standaryzacji wszelkiego rodzaju doniczek produkowanych w skali masowej oraz narzędzi pomocnych do transportu i magazynowania roślin w indywidualnych i zbiorczych doniczkach/pojemnikach. Przykładem są tace na doniczki, regały, inne.

Rozmiar doniczek

W zależności od kształtu podaje się średnicę górną i wysokość przy doniczkach okrągłych, rozmiary boków i wysokość przy doniczkach i pojemnikach o kształcie kwadratu lub prostokąta.

Pojemność – rozmiar doniczki w litrach lub galonach podaje się w przypadku dużych donic i pojemników.

Przeznaczenie doniczek

Niektóre doniczki są przeznaczone do hodowli określonej grupy roślin, np. doniczki plastikowe-siatkowe są przeznaczone do hodowli roślin epifitów a doniczki z przezroczystego tworzywa wytwarza się do hodowli storczyków oraz w stosuje się w hydroponice. W sprzedaży występują także doniczki plastikowe przystosowane do zawieszania lub podwieszania. Zazwyczaj takie doniczki są wielkości co najmniej 25 cm, przy wysokości około 10 cm, posiadają dużą ilość otworów w dnie i dodatkowy wkład przeciwdziałający wypadaniu podłoża przez otwory drenażowe.

Kształt doniczek

Jest uzależniony od nietypowych wymagań niektórych roślin, np. bardzo głębokich dla roślin bardzo długim korzeniem a także od wymagań hodowcy, przykładem są płaskie doniczki dla roślin trenowanych na bonsai, plaskie, a zarazem szerokie donice dla hodowli kilku lub kilkunastu różnych roślin na raz.

Kolor doniczek

Zazwyczaj jest to kolor wypalonej cegły (doniczki gliniane), czarny, brązowy lub zielony w przypadku większości doniczek plastikowych. W pozostałych przypadkach stosuje się cala gamę kolorów.

 

Artykuł zaczerpnięty z: www.kaktusy.bydgoszcz.pl/wiki/index.php/Doniczki_i_pojemniki


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *