We wcześniejszych wpisach opisywałem moje zmagania z wysiewem nasion gymnocalycium. Początkowo siałem w prowizorycznym fitotronie zbudowanego z plastikowego pudełka i gwintu ze świetlówką. Opisywałem jakie błędy popełniłem przy tworzeniu tego fitotronu. Następny siew wykonałem pod światło słoneczne.

Docelowo planuję zbudować bardziej profesjonalny i skuteczniejszy fitotron do siewów. Ma on być zbudowany ze sklejki i mieć podwieszone dwie świetlówki rurowe. Zanim przejdę do aspektów technicznych, pierw rysunek roboczy, który przedstawia planowany fitotron i jego wymiary.

fitotron 2

Aspekty techniczne

Fitotron chcę zbudować z płyty OSB. Natomiast cała reszta wyglądać będzie tak:

  • Diversa świetlówka T8 Opti Reptile 15 W
  • Diversa świetlówka T8 Opti Plant 15 W
  • Diversa belka oświetleniowa T8 60 cm

Tak wyglądać będzie oświetlenie. Dobrałem dwie świetlówki o różnych barwach, by urozmaicić i poszerzyć spektrum światła. Pierwsza świetlówka Diversa Opti Reptile jest przeznaczona do terrariów ze względu na emisję UVA oraz UVB. Pomyślałem, że taki dodatek moze pozytywnie wpłynąć na wzrost siewek.

 Opti Reptile

Diversa świetlówka Opti Reptile 15 W

Druga świetlówka to Diversa Opti Plant i jest przeznaczona akwariom roślinnym. Ma trochę inne spektrum światła, które zawiera więcej widma niebieskiego i czerwonego, które jest najbardziej przydatne roślinom.

Opti Plant

Diversa świetlówka Opti Plant 15 W

Dzięki kombinacji dwóch świetlówek będe starał się rozszerzyć i zoptymalizować strumień światła dla siewek. Obecnie używam małej, kompatkowej świetlówki z UVB i szerokim spektrum światła i siewki (przynajmniej w części) rosną dobrze. Myślę więc, że przy modyfikacji i zwiększeniu mocy świetlówek moge uzyskać jeszcze lepsze wzrosty.

Świetlówki będą umieszczone w belce oświetleniowej (również Diversa), a całość przyklejona do sufitu fitotronu.

belka

Ponadto wnętrze fitotronu obkleję aluminiową taśmą klejącą, by zwiększyć ilość światła, poprzez odbicie.

Taki mam plan i możliwe, że zrealizuje go jeszcze pod koniec tego roku. Oczywiście, będę na bieżąco informował o przebiegu budowy oraz przebiegu późniejszego wysiewu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *