Gymnocalycium andreae (Boed.) Backeb. & F.M.Knuth

Kaktus-ABC [Backeb. & Knuth] 285. 1936 [12 Feb 1936]

Pochodzenie i siedlisko: prowincje Kordoba i San Luis, północna Argentyna.
Wysokość: rośnie w najwyższych partiach Sierras Grandes w Kordobie, między 1500 a 2000 m nad poziomem morza.
Siedlisko: Rosną w szczelinach skalnych, ale także w bogatych obszarach próchnicznych wśród traw. Klimat jest dość wilgotny z częstymi opadami deszczu lub mgłą przez cały rok i zimowymi opadami śniegu.

Gymnocalycium andreae

Gymnocalycium andreae – opis

Opis: Gymnocalycium andreae to nisko rosnący kaktus ledwie wystający nad poziom gruntu, zwykle rośnie samotny w naturze, ale często rozgałęzia się w uprawie, by utworzyć skupiska o szerokości do 15 cm. Gatunek ten różni się od ogółu gymnocalycium, jesli chodzi o kolor jego kwiatów, w tym przypadku jest jaskrawo-żółty.
Korzenie: duży system korzeniowy.
Korpus: kulisty lub półkulisty, zwykle przygnieciony przy wierzchołku, do 5 cm średnicy ciemnoniebiesko-zielony lub czarno-zielony z odrobiną brązu.
Żebra: 8 do 13, proste, spłaszczone, podzielone na wystające, zaokrąglone guzki, z ostrymi bruzdami krzyżowymi. Nieobecne wypukłości.
Kolce: 9-13, słabe, wszystkie 1 – 1,5 cm długości (lub mniej).
Promieniowe kolce: cienkie, rozłożone, 6 (-9) boczne i 1. opadające, matowe białe lub żółto-białe, z podstawą kasztanową.
Centralne kolce: 1-3, smukłe, iglaste często nieco zakrzywione w górę, szorstkie, ciemnobrązowe.
Kwiaty: Dzwonkowate do lejkowatego, 2,5 – 4 cm długości i do 5,5 cm średnicy, jasny satynowo-żółty kolor. Bez rurkowy lub z bardzo krótką rurką. Zewnętrzne segmenty okwiatu blado zielonkawożółte z ciemniejszym zielonym paskiem na środku. Wewnętrzne segmenty okwiatu przeźroczyste siarkowo-żółte, wąskie, niemalże rozpryskowe. Z około 8 stygmatycznymi płatami.
Okres kwitnienia: kwiaty tworzą się na początku lata.
Owoce: Okrągłe do cylindrycznych, niebiesko-zielone, ok. 1,2 cm średnicy.
Nasiona: czarne nieprzezroczysty.
Uwagi: Jest wyraźnie związany z Gymnocalycium bruchii , który rośnie na tym samym obszarze, ale generalnie na mniejszej wysokości: najwyraźniej nie tworzą hybryd. Podobieństwa między nimi obserwuje się w nasionach, we wczesnym kwitnieniu, kształcie i pękaniu owoców, a także w ich małym rozmiarze.

Gymnocalycium andreae

Gymnocalycium andreae

Gymnocalycium andreae – uprawa i rozmnażanie

Gymnocalycium andreae jest gatunkiem rosnącym latem, który jest łatwy do uprawy. Jest jednym z najbardziej tolerancyjnych na zimno gatunków Ameryki Południowej. Może rosnąć na zewnątrz i jest odporny na -15 ° C lub nawet mniej.
Tempo wzrostu: Jest to stosunkowo szybko rosnący i łatwo kwitnący gatunek, który tworzy kępy przy dobrych warunkach.
Podłoże: Lubi bardzo porowatą glebę o standardowej mieszance kaktusów. Preferuje ziemię kompostową o niskim pH, unikaj podłoża bogatego w wapień; w przeciwnym razie wzrost może całkowicie się zatrzymać.
Przesadzanie: Używaj doniczki z dobrym drenażem.
Podlewanie: Potrzeba umiarkowanego lub obfitego podlewanie w lecie, ale nie podlewany zimą (podatny na gnicie korzeni).
Nawożenie: Latem można podawać nawóz potasowy.
Odporność : Rzekomo bardzo odporny na mróz, jeśli jest przechowywany na sucho i podczas zimnej pogody (odporna na -15 ° C, lub niższa w krótkich okresach).
Ekspozycja: Roślina toleruje bardzo jasną ekspozycję (pełne słońce), ale cieszy się filtrowanym światłem słonecznym lub popołudniowym cieniem, wewnątrz potrzebuje jasnego światła i bezpośredniego słońca. Ma tendencję do brązowania w silnym świetle, co zachęca do kwitnienia i tworzenia grubych cierni.
Szkodniki i choroby: Może być podatny na atak różnych owadów, ale rośliny w dobrym stanie powinny być prawie wolne od szkodników, zwłaszcza jeśli są uprawiane w mineralnej mieszance, z dobrą ekspozycją i wentylacją.
Rozmnażanie: Siew bezpośrednio po ostatnim zimowaniu. Nasiona kiełkują po 7-14 dni w temperaturze 21-27 °C Wysiew należy przeporwadzić na wiosnę lub bez względu na porę roku pod sztucznym oświetleniem . Należy stopniowo otwierać pojemnik i gdy rośliny będą dobrze ukorzenione (po około 1-2 tygodni) zacząć wietrzyć. Należy unikać pełnego słońca!

Źródło: www.llifle.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *