Gymnocalycium bruchii (Speg.) Hosseus

Revista Centro Estud. Farm. 2, no. 6: reprint pp. 16, 22. 1926 Fedde, Rep. Spec. Nov. 27: 256. 1930

Pochodzenie i siedlisko: Argentyna. Endemiczny dla prowincji Kordoba i San Luis. Zamieszkuje szeroki zakres środowisk i wysokości.

Gymnocalycium bruchii

Gymnocalycium bruchii – opis

Gymnocalycium bruchii jest małym kaktusem, który tworzy skupiska. Ten gatunek jest bardzo zmienny i otrzymał wiele nazw.

Pęd: spłaszczony, niebiesko-zielony, gruby; dorastający do 4 cm średnicy, 6 cm długości.
Kolce: białe, szczeciniaste, proste lub wygięte
Kwiaty: w kształcie lejka, szerokość 6 cm, z niezwykłym odcieniem lawendowo – białym
Owoce: zielone
Uwagi: Ta wolno rosnąca roślina może utworzyć skupiska o średnicy do 15 cm.

Podgatunki, formy i odmiany roślin należących do grupy Gymnocalycium bruchii:

 • Gymnocalycium bruchii (Speg.) Hosseus : ma niebiesko-zielony pęd do 4 cm średnicy, kolce białe szczeciniaste, kwiaty do 6 cm szerokości lawendowo-białe. Bardzo zmienne. Występowanie: prowincje Kordoba i San Luis.
 • Gymnocalycium bruchii f. cristata Hosseus : forma czubata.
 • Gymnocalycium bruchii var. glaucum Neuhuber : ma większy pęd i jest bardziej ukwiecony, z sino ciemnym naskórkiem. Występowanie: Kordoba (Los Reartes, na północ od Sta. Rosa de Calamuchita)
 • Gymnocalycium bruchii var. hossei Backeb. : ma brązowawe kolce.
 • Gymnocalycium bruchii subs. lafaldense (Vaupel) Neuhuber
 • Gymnocalycium bruchii subs. matznetteri (Rausch) Neuhuber : tworzą małe, rosnące skupiska. Wytwarza błyszczący biały kwiat.
 • Gymnocalycium bruchii var. niveum Rausch : ma mały pęd pokryty białymi, prostymi lub zakrzywionymi kolcami. Kwiaty blado różowe o tym samym rozmiarze (lub większym) jak pęd roślin. Występowanie: prowincje Kordoba i San Luis.
 • Gymnocalycium bruchii var. niveum f. cristatum hort.
 • Gymnocalycium bruchii subs. pawlovskyi Neuhuber : wyróżnia się bardziej kolumnowym pędem. Występowanie: Kordoba (między Esperanza a El Camarón, na północ od Dean Funes)
 • Gymnocalycium bruchii f. proliferum hort. : wyselekcjonowana sztucznie forma, która obficie rozgałęzia się wokół podstawy i wkrótce tworzy bardzo gęsty kopiec z drobnymi roślinami.
 • Gymnocalycium bruchii subs. susannae Neuhuber : ma większy pęd, wklęsły w koronie i z jasnozielonym naskórkiem. Występowanie: Kordoba (na północ od Copiny).

Gymnocalycium bruchii – uprawa i rozmnażanie

Gymnocalycium bruchii jest gatunkiem rosnącym latem, który jest łatwy do uprawy. Jest jednym z najbardziej tolerancyjnych na zimno gatunków Ameryki Południowej. Może rosnąć na zewnątrz i jest odporny na temperaturę -15 °C, a nawet mniej.
Tempo wzrostu: Jest to stosunkowo szybko rosnący i łatwo kwitnący gatunek, który tworzy kępy przy dobrych warunkach.
Podłoże: Lubi bardzo porowatą glebę o standardowej mieszance kaktusów. Preferuje ziemię kompostową o niskim pH, unikaj podłoża bogatego w wapień; w przeciwnym razie wzrost może całkowicie się zatrzymać.
Przesadzanie: Używaj doniczki z dobrym drenażem.
Podlewanie: Potrzeba umiarkowanego lub obfitego podlewanie w lecie, ale nie podlewany zimą (podatny na gnicie korzeni).
Nawożenie: Latem można podawać nawóz potasowy.
Odporność: Rzekomo bardzo odporny na mróz, jeśli jest przechowywany na sucho i podczas zimnej pogody (odporna na -15 ° C, lub niższa w krótkich okresach).
Ekspozycja: Roślina toleruje bardzo jasną ekspozycję (pełne słońce), ale cieszy się filtrowanym światłem słonecznym lub popołudniowym cieniem, wewnątrz potrzebuje jasnego światła i bezpośredniego słońca. Ma tendencję do brązowania w silnym świetle, co zachęca do kwitnienia i tworzenia grubych cierni.
Szkodniki i choroby: Może być podatny na atak różnych owadów, ale rośliny w dobrym stanie powinny być prawie wolne od szkodników, zwłaszcza jeśli są uprawiane w mineralnej mieszance, z dobrą ekspozycją i wentylacją.
Rozmnażanie: Siew bezpośrednio po ostatnim zimowaniu. Nasiona kiełkują po 7-14 dni w temperaturze 21-27 °C Wysiew należy przeporwadzić na wiosnę lub bez względu na porę roku pod sztucznym oświetleniem . Należy stopniowo otwierać pojemnik i gdy rośliny będą dobrze ukorzenione (po około 1-2 tygodni) zacząć wietrzyć. Należy unikać pełnego słońca!

Jest to doskonała roślina do uprawy. Zawsze wygląda dobrze i nie rośnie duża. Rośnie dobrze w szklarni lub na zewnątrz na skalniaku.

Źródło: www.llifle.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *