Gymnocalycium capillaense (Schick) Hosseus

Revista Centro Estud. Farm. Cordoba 2 (No. 6): reimpr. pp. 16, 22 (1926); cf.Gray Herb. Card Cat., Issue 130. „capillense”

Pochodzenie i siedlisko: Gymnocalycium capillaense ma szeroki zakres północno-zachodniej części prowincji Kordoba (Sierra Chica, Rio Tercera, Capilla del Monte, Cosquin, San Luis), Argentyna. Roślina jest lokalnie obfita. Gatunek ten rośnie w lasach Chaco i na wysokich łąkach. Nie ma większych zagrożeń dla tego gatunku.
Zakres wysokości: Ten gatunek rośnie na wysokości 500-1500 metrów nad poziomem morza.

Synonimy:

  • Gymnocalycium capillaense (Schick) Hosseus
  • Echinocactus capillaensis Schick

Gymnocalycium capillaense

Gymnocalycium capillaense – opis

Gymnocalycium capillaense to mały gatunek o słabych cierniach, wyróżniający się stosunkowo dużymi kwiatami. Roślina ta jest częścią grupy obejmującej gymnocalycium siegelianum i gymnocalycium sutterianum.
Pęd: niebiesko-zielony, bardzo spłaszczony do kulistego, do 9 cm wysokości i średnicy.
Korzeń: Duży system korzeniowy.
Żebra: Do 13 z niskimi, zaokrąglonymi, podobnymi do brody guzkami.
Areole: Owalne z białą wełną.
Kolce: 5 do 12 mm długości żółtawe lub białawe, słabe, długie, kłujące.
Kwiaty: Duży szeroki delikatny różowo-biały z czerwonym gardłem, do 7 cm wysokości, 6 cm średnicy.
Owoce: w kształcie maczugi, jasnoniebieskie po dojrzeniu.

Gymnocalycium capillaense – uprawa i rozmnażanie

Gymnocalycium capillaense jest gatunkiem rosnącym latem, który jest łatwy do uprawy. Podlewanie regularnie w lecie (uważać na przelanie). Należy trzymać tę roślinę „na sucho” zimą w minimalnej temperaturze 0 °C. Preferuje stosunkowo żyzne podłoże w tym kompost o niskim pH (jeśli to możliwe), w przeciwnym razie (przy wysokim pH podłoża) wzrost zatrzyma się całkowicie. Latem podawać nawóz potasowy. Jest dość mrozoodporny, jeśli jest sucho (wytrzymały na -5 °C)

Ekspozycja: półcień. Może tolerować silniejsze nasłonecznienie, ale może być wówczas narażony na poparzenia słoneczne lub zahamowanie wzrosti, jeśli zostanie wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych podczas najgorętszej części dnia latem. Roślina ta potrzebuje dużo miejsca dla swoich korzeni, przesadzanie powinno odbywać się co drugi rok lub gdy doniczka okaże się już zbyt mała. Ten gatunek jest szczególnie łatwy w uprawie, rzadko cierpi na choroby kryptograficzne.
Rozmnażanie: Siew bezpośrednio po ostatnim zimowaniu. Rzadko wytwarza odrosty.

Zbieranie nasion: trzeba poczekać na dojrzenie owoców. Owoce muszą być przejrzałe przed zbiorem nasion, a wyjęte nasiona czyste i suche.

Źródło: www.llifle.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *