Gymnocalycium horstii Buining

Kakteen Sukk. 21: 162, fig. 1-6. 1970

Pochodzenie i siedlisko: Urugwaj, Wschodni Paragwaj, Południowa Brazylia i północno-wschodnia Argentyna. (Zasięg występowania wynosi 40 000 km2)
Wysokość: rośnie na wysokości do 300 m nad poziomem morza.
Gymnocalycium horstii rośnie na skalistych murawach pampowych. Ma stosunkowo szeroki zakres występowania, ale gatunek jest rzadki, a populacja bardzo rozsiana. Obszar, na którym występuje, podlega kilku zagrożeniom, takim jak wypas bydła, rolnictwo, ogień i nielegalna zbiórka.

Gymnocalycium horstii

Gymnocalycium horstii – opis

Gymnocalycium horstii jest charakterystycznym, dużym kaktusem, minimalnie ociernionym z zielonym pędem w kształcie kuli. Rośliny zwykle pojedyncze, wraz z wiekiem daje odrosty.
Pęd: Gładki, globoidalny, błyszczący, zielony, do 20 (-25) cm średnicy.
Żebra: 5-6 cm szerokości, zaokrąglone, nieco ostre, głęboko zmarszczone.
Kolce: Niewiele (zwykle 5, z których jeden skierowany jest w dół na inne boki), żółtawo-biały, rzadki, prosty do lekko zakrzywionego, bardzo nieregularny, do 3 cm długości.
Kwiaty: białe, jasnoróżowe, różowe lub blado fioletowe do 11 cm długości i średnicy.
Owoce: niebiesko-zielone.
Uwagi: Gymnocalycium buenekeri i G. horstii są bardzo podobne, jeśli nie identyczne, oba mają bardzo podobne, wielkie różowe kwiaty i tak samo (zwykle) – pięć żeber oraz żółte kolce.

Gymnocalycium horstii

horstii

 

 

Gymnocalycium horstii – uprawa i rozmnażanie

Gymnocalycium horstii jest gatunkiem rosnącym latem, który jest łatwy do uprawy. Do wzrostu potrzebuje umiarkowanego do obfitego podlewania latem (cieszy się większą ilością wody niż przeciętny kaktus). Dość odporny na mróz, jeśli ma sucho w zimie (do -4 °C). Latem warto podawać nawóz z wysokią zawartością potasu.
Ekspozycja: lubi lekkie zacienienie. Warto trzymać kaktusa z dala od gorącego, bezpośredniego słońca, bo może ulec poparzeniu. Popołudniowe słońce może nie być już problemem, ale skórka może wówczas brązowieć.
Rozmnażanie: Dorosłe rośliny dają liczne odrosty, które można rozsadzić do osobnych doniczek. Dość łatwo można również wysiać nasiona, zwłaszcza jeśli są świeże.

Źródło: www.llifle.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *