Gymnocalycium leeanum (Hook.) Britton & Rose

Cactaceae (Britton & Rose) 3: 154. 1922 [12 Oct 1922]

Pochodzenie i siedlisko: gatunek ten występuje endemicznie w Argentynie, oraz w Buenos Aires i La Pampa. Zgłaszane również z Urugwaju (Maldonado, Durazno, Lavalleja, Canelones). Gatunek ten można znaleźć na łąkach oraz na skalistych miejscach w Sierra de la Ventana i pobliskich wzgórzach na południu Buenos Aires. Rośnie również w glebie organicznej wśród skał w Sierra de Tandil. Rośliny często rosną osłonięte krzakami. Kaktus ten rośnie na wzgórzach, gdzie wzrasta aktywność człowieka i wypas zwierząt.
Zakres wysokości: 160 – 500 metrów nad poziomem morza.

Synonimy:

  • Gymnocalycium reductum (Link) Pfeiff. ex Mittler
    Taschenb. Cactuslieb. 2: 124 (1844); et: Pfeiff. & Otto, Abbild. & Beschr. Bluh. Cact. ii. sub t. 1 (1845), in adnot.
  • Gymnocalycium reductum var. leeanum (Hook.) Papsch
    Gymnocalycium 13(3): 371. 2000 [August 2000]

Gymnocalycium leeanum

Gymnocalycium leeanum – opis

Gymnocalycium reductum var. leeanum (syn.: Gymnocalycium leeanum), to mały kaktus, który zwykle rośnie w kępach. Gatunek ten kwitnie szybko i obficie. Ponadto jedno kwiaty są duże (średnica 5-6 cm), jasnożółte i wyjątkowo trwałe; pojedynczy kwiat często przeżywa przez dziesięć dni lub dłużej. Gymnocalycium leeanum to gatunek, którego kwiaty są jednymi z pierwszych kwiatów kaktusów, które pojawiają się każdego roku. Pąki widoczne są zwykle w lutym, a pierwsze kwiaty mogą się otworzyć na początku marca, rywalizując z pędami Gymnocalycium bruchii i Toumeya schmiedickiana o ich wczesność.
Pęd: wklęsło – kulisty do kulistego, przeważnie sino ciemnozielone, niebiesko – zielone, do 8 cm średnicy.
Żebra: 15, niskie, raczej nieokreślone, półkuliste, ale zwykle mniej lub bardziej sześciokątne u podstawy, nie ułożone w wyraźne linie lub serie, ułożone z dużą ilością nieregularności
Aareole: owalne, puszyste lub raczej wełniste.
Cierń środkowy: Brak lub czasami jeden prosty, wyprostowany i sztywny.
Promieniowe kolce: Około 11, płasko rozłożone w poziomie i nieco wygięte w stosunku do pędu, większość z nich ma prawie taki sam rozmiar i długość do 1,2 cm.
Kwiaty: Jeden lub dwa (czasem więcej), duże, z wierzchołka, szerokości 5-6 cm i takiej samej długości. Rurka krótka, pokryta zielonymi, okrągłymi lub podłużnymi tępymi łuskami, górna większa, z bladymi krawędziami i końcówkami. Zewnętrzne segmenty okwiatu zielone, zabarwione na fioletowo. Wewnętrzne segmenty okwiatu żółte, żółtawo-białe lub żółtawo-zielone.
Okres kwitnienia: Kwiaty pojawiają się regularnie od wczesnej wiosny do jesieni.

Gymnocalycium reductum

Gymnocalycium leeanum –uprawa i rozmnażanie

Uprawa: Jest gatunkiem rosnącym latem, który jest łatwy do uprawy. Podlewanie regularnie w lecie (uważać na przelanie). Należy trzymać tę roślinę „na sucho” zimą.  Latem podawać nawóz potasowy. Jest dość mrozoodporny, jeśli jest sucho (wytrzymały na -5 °C)
Ekspozycja na słońce: lekkie zacienienie.
Rozmnażanie: Siew bezpośrednio po ostatnim zimowaniu.

Źródło: www.llifle.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *