Gymnocalycium pflanzii (Vaupel) Werderm

Repert. Spec. Nov. Regni Veg. Sonderbeih. C 24, taf. 94. 1935 Werd. Bluhende Kakt. & suk. Pflanzen

Pochodzenie i siedlisko: na południowy wschód od Boliwii (Cochabamba, Chuquisaca, Potosí, Santa Cruz i Tarija), na północny zachód od Paragwaju (Alto Paraguay i Boquerón) i na północ od Argentyny (prowincje Salta, Jujuy i Tucumán). Rośnie często na wpół zakopany w głębokiej, piaszczystej glebie, raczej na słonecznych skalistych obszarach, na stokach lub pod kolczastymi krzewami, na polanach suchego lasu Chaco. Gymnocalycium pflanzii ma szeroki zakres występowania, rośnie obficie. Rolnictwo i wypas kóz stanowią niewielkie zagrożenia dla gatunku.
Wysokość: Można go znaleźć na wysokości od 500 do 2500 metrów nad poziomem morza.

Synonimy:

Gymnocalycium comarapense Backeb.
Gymnocalycium lagunillasense var. karmiri Kníže in Pilbeam
Gymnocalycium marquezii Cárdenas
Gymnocalycium marquezii var. angostura hort.
Gymnocalycium marquezii var. formesense hort.
Gymnocalycium marquezii var. pilcomayo hort.
Gymnocalycium marquezii var. argentinense Backeb.
Gymnocalycium chuquisacanum Cárdenas
Gymnocalycium izozogsii Cárdenas
Gymnocalycium lagunillasense Cárdenas
Gymnocalycium millaresii Cárdenas
Gymnocalycium zegarrae subs. millaresii (Cárdenas) H.Till & W.Till
Gymnocalycium riograndense Cárdenas
Gymnocalycium zegarrae subs. riograndense (Cárdenas) H.Till & Amerh.
Gymnocalycium zegarrae var. riograndense (Cárdenas) H.Till & Amerh.
Gymnocalycium zegarrae var. coquimbana hort.
Gymnocalycium zegarrae var. saipinense hort., Kníže

Gymnocalycium pflanzii

Gymnocalycium pflanzii – opis

Gymnocalycium pflanzii jest pojedynczym lub powoli krzewiącym się kaktusem, z charakterystycznymi skupiskami cierni charakterystycznie wygiętymi do tyłu w wyraźny sposób.
Pęd: spłaszczony, kulisty, 10 – 15 (25) cm średnicy, 10 cm wysokości jasnozielony, do oliwkowozielonego, który może zabarwiać się na pomarańczowoczerwony kolor w pełnym słońcu. Naskórek ma aksamitny wygląd. Wierzchołek jest lekko wklęsły i wełnisty.
Żebra: 10 do 12 grubości, duże, podzielone na wielokąty
Korzenie: włókniste
Areole: duże, długie, owalne o szerokości 10 do 14 mm, z kremowo-żółtawą wełną, z czasem czernieją.
Kolce: Mocne, bardzo sztywne, wygięte do tyłu, początkowo czarnawe z brązową podstawą, a następnie stają się szaro-różowawe do białawo-brązowego.
Promieniowe kolce: (5-) 7-9 do 25 mm długości
Centralne kolce: Jeden (lub dwa) o tej samej długości.
Kwiaty: Średnica i wysokości 45-50 mm, biało-kremowe płatki. Różowo-fioletowa gardziel. Pyłek żółty.
Owoce: O średnicy około 2 cm, czerwono-karminowe gdy są dojrzałe. Miąższ intensywnie wiśniowo-czerwony.
Nasiona: typ Microsemineum, sekcja pirisemineum, bardzo małe (0,6 X 0,4 mm), czerwonawe, błyszczące i gładkie.

Gymnocalycium pflanzii

Gymnocalycium pflanzii – uprawa i rozmnażanie

Uprawa: gymnocalycium są bardzo wdzięcznymi kaktusami, ich uprawa jest łatwa, a ich kwitnienie jest obfite, jeśli damy im dobrze przepuszczalne i częściowo żyzne podłoże.
Tempo wzrostu: Jest to stosunkowo szybko rosnący i łatwo kwitnący gatunek.
Podłoże: Lubi bardzo przepuszczalny substrat. Preferuje kompost o niskim pH, należy unikać podłoża bogatego w wapień; w przeciwnym razie wzrost może całkowicie się zatrzymać.
Przesadzanie: Ta roślina potrzebuje dużo miejsca dla swoich korzeni, przesadzanie powinno odbywać się co drugi rok lub gdy kaktus wyrośnie z doniczki. Należy używać doniczek z dobrym drenażem.
Podlewanie: Umiarkowane lub obfite podlewanie latem, ale nie przelewać (podatny na gnicie). Należy trzymać tę roślinę „na sucho” zimą w minimalnej temperaturze 0 °C.
Nawożenie: Latem podawać nawóz potasowy.
Odporność : Rzekomo odporny na mróz, jeśli jest trzymany w suchym substracie podczas zimnej pogody (odporny do -12 ° C, lub nizsza przez krótki okres), ale dla bezpieczeństwa najlepiej jest unikać temperatur ujemnych.
Ekspozycja: Roślina toleruje bardzo jasną ekspozycję (pełne słońce), ale cieszy się filtrowanym światłem słonecznym lub popołudniowym cieniem, wewnątrz potrzebuje jasnego światła i bezpośredniego słońca. Ma tendencję do brązowania w silnym świetle, co zachęca do kwitnienia i tworzenia grubych cierni. Należy uważać na poparzenia słoneczne, które może zahamować wzrost, jeśli zostanie wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w najgorętsze pory dnia latem.
Szkodniki i choroby: Może być podatny na atak różnych owadów, ale rośliny w dobrym stanie powinny być prawie wolne od szkodników, zwłaszcza jeśli są uprawiane w mineralnej mieszance, z dobrą ekspozycją i wentylacją.
Rozmnażanie: Zwykle przez nasiona. Nasiona kiełkują w ciągu 7-14 dni w temperaturze 21-27 °C. Wysiew należy przeporwadzić na wiosnę lub bez względu na porę roku pod sztucznym oświetleniem. Należy stopniowo otwierać pojemnik i gdy rośliny będą dobrze ukorzenione (po około 1-2 tygodni) zacząć wietrzyć. Należy unikać pełnego słońca! Szczepienie jest bezcelowe (wyłączając odmiany pozbawione chlorofilu), nie niesie za sobą żadnych korzyści.

Jest to świetna roślina do uprawy w doniczce. Zawsze wygląda dobrze i nie rośnie duża. Wygląda dobrze w szklarni lub na zewnątrz na skalniaku.

Źródło: www.llifle.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *